top of page

ČESKÁ REPUBLIKA

Oblastní kola

V současné době v České republice organizujeme dvě oblastní kola - v Praze a ve Zlíně. Obě se konají v průběhu března, vždy o víkendu. 

 

V přihlášce si budete moci vybrat kolo, které vám více vyhovuje. S ohledem na omezenou kapacitu obou kol však nemůžeme vždy zaručit, že vašemu přání bude vyhověno. Přednost ve výběru bude dána těm, kteří se přihlásí dříve. Když nebudeme schopni vašemu výběru vyhovět, zajistíme alternativní dopravu na místo konání.

 

Vaše cestovní náklady do a z místa konání oblastního kola pokryjeme do výše ceny vlakové, či autobusové jízdenky 2. třídy. Pokud budete chtít cestovné proplatit, prosím, přineste si svou jízdenku k registraci v den konání soutěže.

 

 

PRAVIDLA

V oblastním kole předvedete tříminutové vystoupení na vědecké téma, které si sami vyberete (může a nemusí to být váš výzkum). Konec časového limitu oznámí gong. Pomůcky/propriety mohou být použity pokud jsou bezpečné, nenadělají příliš nepořádku a jste schopni si je sami přinést i odnést z jeviště. Použití projektoru, či jiné formy elektronické prezentace je zakázáno.

 

Po skončení vašich tří minut vám odborná porota položí několik otázek k tématu, o kterém jste přednášeli. Po soutěžních vystoupeních následuje přestávka, během které porota rozhodne o postupujících do národního finále.

 

CO HODNOTÍ POROTA?

  • Obsah – Veškeré informace v přednášce MUSÍ být vědecky správné. Jakékoliv nepřesnosti, či chybné informace povedou k diskvalifikaci.

 

  • Srozumitelnost – Struktura vystoupení by měla být jasná a MUSÍ být srozumitelná pro laické publikum.

 

  • Charisma – Toto je pravděpodobně nejtěžší kritérium k hodnocení. Soutěžící by měl publikum i porotu nadchnout pro téma, o kterém bude mluvit. Vítěz bude někdo, kdo je schopen nejen vědu vysvětlit, ale také pro ni nadchnout ostatní.

 

CENA DIVÁKŮ

Rozhodnutí o tom, kdo postoupí do národního finále není jen na porotě. Během přestávky bude mít každý divák možnost hlasovat (každý má 1 hlas) pro svého favorita. Soutěžící s nejvíce hlasy automaticky postoupí do květnového finále.

 

Fotky z předchozích oblastních kol najdete v naší

bottom of page